Fakta __________
 Videoverze CATS vznikla v roce 1998, v jehož průběhu bylo natočeno přes 100 hodin záznamu, který byl posléze sestříhán na 110 minut. Natáčení probíhalo v Londýnském Adelphi Theatre.
 Herci byli v několika případech vybráni z jiných produkcí CATS
(Veerle Casteleyn), většinou pak z muzikálových scén z různých koutů Evropy a Spojených států, někteří ovšem do té doby pracovali například v zábavním parku pro společnost Walta Disneye (Jacob Brent, Michael Gruber).

  Na úpravě muzikálu se aktivně podíleli jeho původní autoři:
Andrew Lloyd Webber upravoval hudbu, Gillian Lynne choreografii, John Napier doplňoval scénu o detaily které by na divadle zanikly. Možnost detailních záběrů si ovšem vyžádala i úpravu make-upu -tedy líčení herců- na které pracovala Karen Dawson-Harding. V případě videa je líčení mnohem jemnější a detailnější než v
divadelní verzi.

Avšak stejně jako na divadle i tady si herci museli po patřičné instruktáži poradit s líčením sami.

Tyto obrázky, stejně jako náčrtky dole, byly převzaty z původní oficiální CATS Video stránky, a jsou tedy majetkem společnosti RUG. Nicméně z důvodů zrušení původní stránky tyto obrázky přestaly být oficiálně dostupné, a já je zde uvádím jen proto, že si myslím, že by byla škoda nechat je zapadnout.

Make-up
Karen Dawson se připojila k týmu okolo CATS v roce 1989, kdy byla požádána, aby vytvořila úpravu kostýmů a líčení pro britské turné. Její systém spočívá ve vytvoření návrhu líčení přímo na tváři herce. Tento 'prototyp' potom upravuje, a jakmile dosáhne potřebného výsledku, pořídí několik fotografií a podle nich vytvoří náčrtek, jež obsahuje informace o potřebných barevných odstínech líčidel a jejich umístění.

Tento náčrtek doplní o barevnou fotografii a balíček s potřebnou kosmetikou, a tato kombinace potom umožní herci nanést před každým představením (v tomto případě natáčením) make-up bez asistence maskérek. Doba k tomu potřebná závisí na šikovnosti herce, ale obvykle se pohybuje od 30 minut (nejjednodušší líčení - koťata) až po 90 minut (nesložitější líčení - Munkustrap, Skimbleshanks).

Nedílnou součástí masky je paruka. S jejím nasazením a zafixováním, stejně tak jako s umístěním mikrofonu, již musí herci pomoci maskéři. Pro úplnost: mikrofony se umisťují do paruky těsně nad čelo, takže nejsou vidět a herec do nich při vystoupení nedýchá. Jako malou perličku na závěr bych uvedl, že v případě živého představení, které trvá něco přes dvě hodiny, se zvukoví technici potýkali s problémem, jak tyto mikrofony uchránit před potem, aniž by tím ovlivnili kvalitu snímání zvuku. A stejně jako spoustu jiných, i tento problém nakonec vyřešil kondom, do kterého zvukaři mikrofon ukryli. Z tohoto důvodu prý potom technický ansámbl na Broadway spotřeboval během 14 let na 41 000 kondomů. Holt prevence.CATS Video u nás __________
   Dobrá zpráva pro fanoušky videoverze muzikálu Cats. Nyní si konečně můžete zakoupit DVD verzi, a to dokonce verzi speciální, na dvou discích. Kvalita obrazu by mohla být lepší, ale tento nedostatek je bohatě vyvážen bonusy. České titulky přiloženy. Neváhejte a objednávejte na
www.DVDfree.czPostavy a obsazení_________

Následuje výčet a charakteristika postav, tak jak jsou k vidění ve videu. U každé postavy je vedle jména uveden herec, který postavu ztvárnil. Obrázky jsou aktivní- při nájezdu kurzorem se změní.

Old Deuteronomy (Ken Page)
Old Deuteronomy je velký a moudrý vůdce všech koček. Je také dost dobře možné, že je otcem většiny Jellicles. Neobjevuje se příliš často, ale vždy přichází na každoroční kočičí bál (Jellicle Ball), kde už se na něj všichni těší. Stará se o něj
Munkustrap - hlavně dohlíží, aby Old D neupadl přes všechna koťata, která se na něj často lepí. Hlavní úlohou moudrého vůdce je vybrat jednu kočku, která vstoupí do kočičího ráje.


 
 
Munkustrap (Michael Gruber)
Velký, šedo-černě mourovatý kocour, vůdce a ochránce Jellicles a zároveň jakýsi průvodce muzikálem. Je uznáván všemi dospělými, ale koťata jeho snahu udržet průběh celého mejdanu v normálu docela úspěšně sabotují. Jiskří to mezi ním a
Demeter, která má ale jistou slabost i pro Macavityho. A je to právě Munkustrap, který si s Macavitym při nejbližší příležitosti pěkně vjede do vlasů -ehm- do chlupů.


 
Grizabella (Elaine Paige)
Stará, otrhaná a nešťastná kočka, kterou ostatní nesnášejí, protože je zradila. Opustila Jellicles a chtěla si hledat štěstí někde jinde, jenže to se jí nepodařilo. Teď už se ale nemůže vrátit zpátky. Nanejvýš se potlouká kolem a závidí ostatním jejich štěstí. Pouze
Jemima a Victoria ji neodsuzují a dovedou jí odpustit. Grizabella zpívá nejznámější píseň muzikálu - Memory. 
 
Rum Tum Tugger (John Partridge)
Namyšlený sexy hejsek, kterého ze všeho nejvíc baví flirtovat se všemi kočkami v okolí anebo se nechat obdivovat koťaty. Z nich vyniká
Etcetera, která z něho nikdy nespouští oči. Svým založením je RTT vlastně samotář. ale jakmile se objeví, rychle rozvíří dění okolo sebe. Nemůžete ho přehlédnout - vyššího a extravagantnějšího kocoura nenajdete. Je to sice rebel, ale chová úctu k Deuteronomymu a svým způsobem ho má rád.


 


Macavity (Bryn Walters)
Pán kočičího podsvětí, zločinec a zloděj. Zároveň však celkem fešák, na kterého letí zejména
Demeter. Má toho dost na svědomí a všichni se ho bojí. Po otisku jeho tlapky pátrá i Scotland Yard, ale bez úspěchu. Macavity se vždycky vypaří z místa činu tak rychle, že po něm zůstane jen trocha dýmu a rozbité sklo.
 
 
Jemima (Veerle Casteleyn)
Jemima je nejmladší a nejmenší
(a nejhezčí :-) z koťat. Ve své nevinnosti je otevřená celému světu a nezná slovo nenávist. Proto neodsuzuje
Grizabellu a pomůže jí vrátit se zpět. Někdy ji můžeme najít stranou od ostatních, velké oči zahleděné někam do neznáma. Jediná z kmene rozumí Deuteronomyho poselství v písni "Moments of happiness". Ale stále je to hravé kotě se slabostí pro Tuggera. 
Bombalurina (Rosemarie Ford)
Vysoká a velmi sexy kočka rudé barvy. Je celkem dost sebejistá a ráda flirtuje s nejhezčími kocoury. Většinu času tráví s Demeter, která je zřejmě její sestra nebo nejlepší přítelkyně. Absolutně nechce, aby se
Grizabella vrátila zpátky mezi ostatní. Kdykoli se Griz objeví na scéně, Bombalurina nasadí velmi kyselý výraz. Dá se říct, že tvoří pár s Rum Tum Tuggerem, i když si oba občas rádi zalaškují s někým jiným. Navíc, RTT má stále za zadkem Etceteru a Bombalurina zase prakticky všechny ostatní kocoury...

 
  Demeter (Aeva Mae)
Druhá z dvojice sexy koček. Její nejlepší přítelkyně je Bombalurina. Ale Demeter není tak nevraživá na
Grizabellu. Někdy trpí jistými nervovými záchvaty, a to v případě, když je nablízku Macavity. Dokáže jeho přítomnost vycítit natolik dokonale, až se nabízí srovnání s 'hornickým kanárem'. Zdá se, že s Macavitym v minulosti měla leccos do činění. Jinak ale věnuje své sympatie Munkustrapovi. 
Mungojerrie a Rumpleteazer (Drew Varley a Jo Gibb)
Nerozlučná dvojka potřeštěných zlodějíčků. Rumpleteazer trpí poměrně nakažlivou formou eruptivního hihňání, což její bratr Mungojerrie jen velmi težce nese. Říká, že sotva můžete vykrást zlatnictví s někým, kdo pravidelně každých pět minut dostane záchvat smíchu a přitáhne na sebe pozornost všech lidí v okolí. Pokud vám zmizel z ledničky řízek, z trouby kuře, a v pokoji je rozbitá drahocenná váza, pak vás určitě navštívili. A zatím co je budete vzteky bez sebe hledat, rozbijou nebo ukradnou něco dalšího.


 
Cassandra (Rebecca Parker)
O Cassandře se toho moc neví. Tato siamská kočičí dáma je známá hlavně svým asistováním při
Mistoffeleesových produkcích. Některé kočky jí tuto "výsadu" možná závidějí. Kdyby se prokázalo, že byla i u toho když Mistofelees vyčaroval těch sedm koťat, leccos by to možná vysvětlilo. :-)
 

Tantomille a Coricopat (Kaye Brown a Tommy Sliden)
Dvojčata C a T by mohla být jen jednou kočkou. Tyto téměř identické kočky jsou stále spolu a ani jeden pohyb neudělají jedna bez druhé. Myslí stejně, chovají se stejně, pohybují se stejně, vypadají stejně, a téměř si mohou navzájem číst myšlenky. Nastává otázka, co by nastalo, kdyby se Tantomile začal dvořit jiný kocour. Pro jistotu to žádný nezkouší. 
 
Etcetera (Jo Bingham)
Další z koťat. Stejně jako ostatní, i ona je blázen do
Tuggera. Zde se však jedná o pokročilou fázi klinické závislosti. Během Tuggerovy písně spouští její nadšený vřískot autoalarmy v okruhu několika bloků. Je dost ztřeštěná a někdy až přehnaně aktivní - většinou ji zahlédnete jako ječící hnědo-bílou šmouhu, která se řítí za Tuggerem. Její nejlepší kamarádky jsou Electra, Jemima a Victoria. 

Victoria (Phyllida Crowley-Smith)
Sněhově bílé kotě. Patří také mezi Tuggerovy obdivovatelky, ale mezi ty méně hysterické. Mnohem bliž má k Mistofeleesovi. Kolují zvěsti, že má víc kloubů než je obvyklé, zejména díky jejím akrobatickým a tanečním schopnostem. Victoria je elegantní královna Jellicle Ballu, která jako jediná s Jemimou neodsuzuje Grizabellu. Během kočičího bálu přijde o nevinnost díky svůdníkovi jménem Plato.
(No teda! Až to zjistí Misto... -pozn. George :-)


 
 
Mistoffelees (Jacob Brent)
Odrostlé černo-bílé kotě. Počítá se sice spíš už mezi dospělé, ale často ho najdeme, jak dovádí s ostatními koťaty. Stejně jako Victoria je skvělý tanečník a velmi si s ní rozumí. Misto má kouzelnické schopnosti, díky kterým navrátí kočkám zpět jejich vůdce
Deuteronomyho, který je unesen během Macavityho noční přepadové akce. Mezi jeho oblíbené kousky patří "zmizení", ať už jeho samotného, nebo nějakého předmětu (tohle ovšem má jen málo co dělat s kleptomanií třeba takového Mungojerrieho, neboť Misto všechno zase vrátí). Jednou vyčaroval dokonce sedm koťat naráz.

 

Electra (Leah Sue Morland)
Jedno z nejmladších koťat. Její nejlepší kamarádka je Etcetera. Z toho je patrné, že nejčastějším objektem jejich diskuzí je Rum Tum Tugger. Electra je celkem nenápadné kotě, ale aktivní umí být někdy až moc. Ráda napodobuje starší kočky.

 
  Jellylorum (Sue Jane Tanner)
Ta přísnější ze dvou "matek" kmene. Nesnáší jakékoli nepořádky a nepokoje. Je dost konzervativní povahy, takže by nejradši zakousla
Tuggera při jeho písni, zvlášť když tak pobláznil všechna koťata. Hluboce věří ve všechny ideály Jellicle Cats. Často se stará o Guse a ráda poslouchá jeho příběhy.

 

Skimbleshanks (Geoffrey Carratt)
Skimble je železniční kocour, který našel svůj domov na trati. Je miláčkem všech výpravčích a cestujících. Rád organizuje jednotlivé jízdy vlaků, ale větinou se cosi zvrtne a nastane pořádný zmatek. I když už dávno není kotě, rád si zablbne s koťaty, která jsou z jeho vlakových dobrodružství úplně pryč.
 
  Jennyanydots (Suzie McKenna)
Jedna ze starších koček, taková máma kmene. Ochraňuje mladší kočky, a koťata za ní vždycky můžou přijít, když mají nějaký problém. Někdy s nimi ale trochu ztrácí trpělivost, například při hysterii okolo
Tuggera. Ve volných chvílích ráda učí myši šít a háčkovat. Známá je také svou vášní pro drezúru švábů. Má docela smysl pro humor a není tak přísná jako Jellylorum.

 

Popisy dalších postav zatím nejsou k dispozici.
Galerie_________

Tato část obsahuje výběr zajímavých momentů z CATS Videa. Vzhledem k rozsahu stránky je umístěna v samostaném okně.

Vstup do galerie
Download_________

Zde najdete různé doplňky pro vaši pracovní plochu. Tapety byly oficiálně poskytnuty RUG k volnému použití.Ikony 1

Ikony2Screensaver (obrázky z videa):
stáhnout (1,78MB)
Po stáhnutí stačí spustit soubor setup.exe, instalace proběhne automaticky.
Neobsahuje viry
- testováno programem AVG.

Pár omalovánek pro naše nejmenší:

SkupinaMunkustrapJemimaSkimbleshanks
Krátký, ale nezbytný dodatek:
Fotky, nákresy a vůbec veškeré obrázky včetně loga CATS jsou majetkem společnosti Really Useful Group. Majitelé této stránky nehodlají na jejich používání zde nijak profitovat, a omlouvají se společnosti RUG za veškeré finanční újmy, vzniklé nezaplacením případných licenčních poplatků. Tož teda sorry. Ehm.