Make-up
a paruky

 

 

 Navzdory skutečnosti, že se díky paruce a líčení účinkující během několika chvil změní v kočku, na jeho kostýmu není ani jeden kočičí chlup. Všechny paruky s výjimkou Grizabelly jsou udělány ze srsti JAKA. Paruka Grizabelly je udělána z lidských vlasů.

 Jačí srst je hrubá a velice pružná, a to i po nabarvení. Zároveň odolává vodě a je dobře prodyšná. Žádný jiný materiál by nesnesl zátěž, jakou paruky den co den procházejí. Srst se získává tak, že se jak prostě ostříhá- jako ovce.

 Postup při výrobě paruky je následovný: maskér zodpovědný za tuto část kostýmu vytvoří model hlavy herce, pro nejž se bude paruka dělat- všechny paruky jsou dělány na míru! Začne tím, že stáhne vlasy sponkami, a přitiskne je co nejvíce k hlavě. Potom je překryje silonovým sáčkem a na něj navrství silnou vrstvu široké lepicí pásky. Tím vznikne jakási forma, která těsně obepíná hlavu nahoře nad čelem, těsně na hranici vlasového porostu, po stranách přes uši až dozadu na krk. Tato forma je potom odeslána do New Yorku.

 



 Ve společnosti Leona Gagliardiho v New Yorku započne výroba samotné paruky. Tam si vytvoří model a na něj napnou a natvarují jemnou síťku- základ budoucí paruky. Tuto síťku obarví tak, jak je potřeba pro danou postavu. Obarvená jačí srst je poté ručně, jeden chlup po druhém, navázána na síťku. Hotová paruka je potom odeslána zpět maskérovi, který ji přistřihne a přesně vytvaruje podle hercova obličeje.

 Paruky se udržují poměrně běžným způsobem: čistí se šampónem a poté schnou na speciálních formách aby si udržely tvar. Suší se horkým vzduchem ve zvláštní komoře. Bervy časem začnou blednout a maskéři jsou nuceni je obnovovat.

 



 Každá paruka má těsně nad čelem malý otvor, ve kterém je během představení ukryt mikrofon. Z něj jde přes hlavu dozadu na záda drát, a vzadu na zádech má účinkující vysílač. K ochraně tohoto zařízení před potem se používá kondom. Tento systém byl "vynalezen" právě technickým štábem CATS. Říká se tomu "bezpečný zvuk". :-)

 Paruka se upevňuje sponkami k vlasům, nad čelem a po stranách hlavy se ještě zajistí speciální páskou tělové barvy, která se při nanášení makeupu zamaluje tak, aby odpovídala celkovému vzhledu líčení. Uši se udělají jednoduše tak, že se klasickým voskem na knír spojí několik pramenů jačí srsti do špiček.

 



 Asi nejdůležitějším faktorem ve vytvoření iluze "kočičího" vzhledu účinkujícího je takzvaný "system T". Po nanesení základní vrstvy makeupu následuje použití světlejší barvy v oblasti očí a kořene nosu. Tím vznikne iluze kočičího obličeje, který má právě tvar T. Stejný postup se použije pro zvýraznění úst a brady. Účinkující si rovněž namaluje "kočičí" nos. Dalším krokem je namalování vousků, spočívající ve vytvoření drobných černých teček okolo horního rtu. Pro zafixování makeupu se používá transparentní pudr, kterým se líčení popráší a poté lehce postříká vodou z rozprašovače.

 


 Po zaučení je nucen každý účinkující nanášet makeup na obličej samostatně, bez asistence maskéra. Z počátku to každému trvá 60-90 minut, někteří herci však časem získají praxi, která jim umožní být s líčením hotov za 15-20 minut.

 



 Originální makeup, stejně jako kostýmy, byl navržen Johnem Napierem.